Risale-i Nur Külliyatı her yaş grubundan insanın merakla ve zevkle okuduğu bir eser olmanın yanı sıra, kelam ilminin önemli meselelerini halleden, okuyucularına geniş ufuklar açarak, onlara manevi alanda rehberlik eden, inançlarını takviyeyle beraber, bilgi düzeylerini de yükselten bir eser hüviyetindedir.
Fakat Risale-i Nur'dan bu niyetle istifade etmek istiyen bir kişinin önüne hemen iki büyük problem çıkar. Bunlardan birincisi, eserin kendine özgü bir dili olduğu için okuyucu tarafından 'yabancı' diye tarif edilen kelimelerin fazlalığı; ikincisi ise kelam ilmine dair kavramların (ıstılah) çokluğudur.
Bu problemlerden ilki aslında sözlük ya da lügat çalışmalarıyla kısmen halledilmiş durumdaydı. Fakat aynı şeyi kavramlar (ıstılahlar) için söylemek pek mümkün değildi. Ta ki Kavramlar Lügatı'na kadar.
Bu kitap sadece 'lügat' kelimesinin çağrıştırdığı üzere sadece başka bir kitap okunurken de ele alınıp istifade edilecek sıradan bir lügat olarak düşünülmemelidir. Bu çalışma aynı zamanda tek başına okunacak bir eserdir de. Evet, kelimelerin sözlük manasının dışındaki karşılığının ne olduğunu bilmeye Risale-i Nur okurları olarak hepimiz ihtiyaç duyuyorduk. Bu çalışmanın bağımsız okunması suretiyle, herkesin farklı anladığı şeyler artık doğru bir zemine de oturmuş olacaktır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799752610810
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
282
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat