Kastamonu Lahikası, Risale-i Nur'un ikinci dönem lahikalarıdır. Bu lahikaların yazıldığı 1936-1943 yılları arasında Üstad Bediüzzaman Kastamonu'da gözhapsinde ikamet etmektedir. Üstadın Kastamonu'daki sürgün hayatının önemli bir bölümü İkinci Dünya Savaşı yıllarına rastlar. Kastamonu Lahikası'nda yer alan mektuplar işte bu yılların yâdigarı olan mektuplardır.


Üstad Bediüzzaman'ın belli dönemlerde yazmış olduğu mektuplar ne yazık ki, tarih taşımamaktadır. Gönül arzu ederdi ki, bu mektupların hangi ay, gün ve yılda yazılmış oldukları bilgisi elimizde bulunmuş olsun. Maalesef bu bilgilerden yoksunuz. Ancak Lahika Mektuplarının dönemsel tarihleri Üstadın sürgün yıllarından çıkarılabilmektedir. İkinci önemli bir husus, bugüne kadar Üstadın mektuplarının belli bir tasnif ve tertibe tabi tutulmadan neşredilmiş olmalarıdır. Mektupların kronolojik bir yazım tarihi olmadığından belli bir kriter gözönünde tutularak tasnif edilmiş değildir. Zehra Yayıncılık, Üstadın, Risale-i Nur neşriyatında Nur talebelerine şerh, izah, tertib ve tasnifle ilgili göndermeler yapmasından da cesaret alarak Kastamonu Lahikası'nda yeralan mektupları yeni bir tasnife tabi tutmuş bulunmaktadır. Bediüzzaman Hazretleri Kastamonu Lahikası'nda bu konuyla ilgili olarak bir mektubunda şöyle demektedir: "Sizin vazifeniz devam ediyor. Ve inşaallah vazifeniz şerh ve izahla ve tekmil ve tahşiye ile ve neşir ve talim ile, belki Yirmi Beşinci ve Otuz İkinci Mektubları telif ile ve Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Makamını tekmil ile ve Risale-i Nur'u tanzim ve tertib ve tefsir ve tashih ile devam edecek."

Yayınevimiz tarafından hazırlanan Kastamonu Lahikası'nda Üstad Bediüzzaman'ın mektuplarıyla Nur talebelerinin yazdıkları mektuplar iki ayrı bölüm halinde toplanmıştır. İlk bölümde yeralan Üstadın mektupları dört ayrı başlık altında, içerdiği konulara göre tasnif edilmiştir.
Stok Kodu
3000318100689
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat