Kösem Sultan'ın Yüzüğü

%20
Kösem Sultan’ın Yüzüğü,Lütfü Şehsuvaroğlu

Liste Fiyatı : 22,00 TL
İndirimli Fiyat : 17,60 TL
(Bu ürünü aldığınızda 17 puan kazanacaksınız)
   17

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Aşkı aramak, tutkunun peşinden gitmek değilmiş, onu anla¬dım. Aşkı aramak hakikati aramakmış.
Şimdi yüzüğüme bakarken ondaki aşkı anlama gayretimin her faslının farklı farklı olduğunu görüyorum. Şimdi oğlumun tahta geçtiği şu zamanda bundan sonrası için daha önceki hayatım¬dan çok farklıyım. Çok farklı düşünüyorum artık.
Ben artık Ahmed'in gözdesi, başhasekisi, Kösem Sultan de¬ğilim. Ben artık Dördüncü Murad'ın validesi Kösem Sultan'ım. Elbette anne ile eş birbirinden farklıdır ama ben gerçekten Sul¬tan Ahmed döneminde yapamadıklarımı yapacağım, bunda ka¬rarlıyım.
Nasıl ki Anastasya başka, Hatice başka, Mahpeyker başka ve Kösem de başkaydı; şimdi de önceki Kösem ile bundan sonrası farklı olacak.
Yüzük de şahit. Kalbimin bütün hislerini işaret parmağımdaki yüzükte müşahhaslaşmış hâlde görüyorum.
(…) İşte adaların kendi hülyasında gezinen, papazın kızı mı, zangoçun kızı mı olduğunu bile bilemeyen köylü Rum kızı rüyasını bile göreme¬diği cihan padişahının sarayına valide sultan oldu. Şaşıyorum, sanki yaşananların hiçbiri yaşanmamış da ben o küçük köyüm¬den kalkıp dünyadaki bütün kraliçelerden daha etkili ve yetkili valide sultan olmuşum! Nasıl da geçti zaman?

Yaşadığı küçük Yunan adasından ayrıldıktan sonra güzelliği sayesinde Topkapı Sarayı'nın haremine cariye olarak giren Anastasya, Osmanlı Padişahı I. Ahmed'in eşi olup devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış, Padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesi ve IV. Mehmed'in büyükannesi sıfatıyla tarihe adını Kösem Valide Sultan olarak yazdırmıştır. Çok genç yaşta I. Ahmed'e haseki olmuş, kocası ölünce önce tahta geçen kocasının kardeşi Sultan I. Mustafa ve daha sonra da Sultan II. Osman zamanında devlet işlerinde etkinliği yavaş yavaş artmıştır. Bu padişahların tahttan indirilmesi üzerine tahta nihayet Kösem Sultan'ın kendi oğlu IV. Murat çıktı. IV. Murat tahta çıktığında yalnızca 12 yaşındaydı ve Kösem Sultan zekâsı ve hırsıyla artık oğlu adına imparatorluğu perde arkasından yönetmeye başlamıştı.
Hareme girdiği ilk gün buradaki diğer cariyeler gibi olmayacağına yemin eden Anastasya, önce padişahının kalbini çalmış sonra tüm imparatorluğu yönetmiş; hayallerini hayata geçirmek için gözünü budaktan sakınmamış ve en nihayetinde Anastasya'yı Mahpeyker Kösem Valide Sultan'a dönüştürmeyi başarmıştır.

Kategori No
Kategori
Yazar No
Resim Sayısı
Link
https://www.kitapvekitap.com/kitap/elips-kitap/lutfu-sehsuvaroglu/kosem-sultan-in-yuzugu.html
Stok Kodu
9786051214191
Sayfa Sayısı
301
Basım Tarihi
2015-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat