Küreselleşme Çağında Milliyetçilik

%25
Küreselleşme Çağında Milliyetçilik,Anthony D. Smith

Liste Fiyatı : 9,00 TL
İndirimli Fiyat : 6,75 TL
(Bu ürünü aldığınızda 6 puan kazanacaksınız)
   6

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Milliyetçiliğin Dirilişi
Üçüncü bin yıla adımımızı attığımız şu dönemlerde dünya giderek küçülürken etnik gruplarla milletler arasındaki engeller kalkarken, tüm dünya kitle iletişimi ve teknolojik aracılarla donanırken kısacası dünya tek bir mekan haline gelirken etnik çatışma ve milliyetçilik niçin yeniden diriliyor?
Dünyada milliyetçilik, millet ve etnisite kuramları ile ilgili en yetkin isimlerden biri olarak görülen 1933 doğumlu London School of Economics'te sosyoloji profesörü Anthony D. Smith, Küreselleşme Çağında Milliyetçilik adlı kitabında bu sorunun cevabını arıyor.
Smith'e göre, milliyetçiliğin yakın geçmişteki dirilişi ancak uzun bir tarihsel sürecin parçası olarak düşünüldüğünde anlaşılabilir.Bu anlamda Berlin Duvarının yıkılışı ve hatta İkinci Dünya Savaşı ile başlayan çözümlemeler sığ ve yanıltıcı olabilir. Küreselleşme politikaları dünyayı tek bir mekana dönüştürmeye soyunmuş görünüyor ama milliyetçiliği körükleyen çelişik bir yönü de var. Küreselleşme ile birlikte dünya, bir yandan feminizmden çevre hareketine, sivil haklar hareketinden dinsel uyanışlara kadar çeşitli toplumsal hareket ve kimlik protestolarına sahne olurken diğer yandan kavramın etnik milliyetçiliğin ve dinsel fundamentalizme çanak tuttuğu farkına varılıyor.
Küreselleşme ve milliyetçilik arasındaki çelişik bağı inceleyen kitapta, içinde yaşadığımız küresel çağda milliyetçiliğin geçerliliğini yitirip yitirmediği, ulusüstü oluşumların ne anlama geldiği, milletin ötesinde yeni bağlılık türlerinin gerçekten ortaya çıkıp çıkmadığı gibi kavramlara da yer veriliyor.
(Basın Duyurusu'ndan Alıntı)
Stok Kodu
9789752890497
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
207
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-01
Çeviren
Derya Kömürcü,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat