Mecmu’a-i Latife ve DiliGiriş - İnceleme - Metin - Sözlük - Tıpkıbasım

%20
Mecmü'a-i Latife ve Dili,Ali Bin Ahmed Bin Emir Ali

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 20,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 20 puan kazanacaksınız)
   20

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Mecmu'a-i Latife ve Dili, Ali bin Ahmed bin Emir Ali tarafından Memluk Sultanı Melikü'l-Eşref Ebü'n-Nasr Kâ'id Bay'ın özel kütüphanesi için hazırlanmıştır.
On beşinci yüzyılda Mısırda Anadolu şairlerinin eserlerini izleyen bir çevrenin bulunduªunu ve Mısır Memluklarının kullandıkları Türkçe imlâ düzenini aksettirmesi bakımından Mecmu A-İ Latife, önemli bir kaynaktır.
Mecmû'a, Kâ'id Bay'ı öven bir dörtlükle başlıyor. Bundan sonra sırasıyla Kaygusuz Abdal'ın Gevher-nâmesi, Âşık Paşa'nın Elif nâme'si, Gülşehrînin Leylâ'vü Mecnun mesnevisi, Yunus Emre'nin bir manzumesi ve 33-40; 44-86, varaklar arasında Arapça kaside ve gazeller yer alıyor.
Yeni şekliyle dört bölümden meydana gelen Mecmua'nın I. Bölümünde eserin imlası ve ses özellikleri incelenerek bugünkü yazı dili ile karşılaştırılmıştır. II. Bölümde nüsha farklılıkları incelenerek aslına uygun çevrim yazılı bir tenkitli metin ortaya çıkarılmıştır. III. Bölümde Eserin sözlüğü hazırlanmış, IV. Bölümde yayıma esas alınan Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi yazma nüshanın tıpkıbasımı verilmiştir
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789754541090
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Mustafa Demirel,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat