Mitolojiden Efsaneye Türk Mitolojisinin Türkiye’deki Efsanelerde İzleri

%20
Mitolojiden Efsaneye - Türk Mitolojisinin Türkiye'deki Efsanelerde İzl

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 12,00 TL

Havale/EFT ile 11,85 TL
(Bu ürünü aldığınızda 12 puan kazanacaksınız)
   12

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Bu kitapta mitoloji kavramının kapsamı açıklandıktan sonra Türk mitolojisinin genel özellikleri verilmiş ve bu unsurların Türkiye'de derlenmiş efsanelerdeki izleri açıklanmıştır.
Günlük hayatımızda zaman zaman halk inanışları konusu açlıdığında, bir sürü bulmaca halini almış unsurla karşılaşırız. Mesela, neden kapı eşiğinde durulmaz? Evliyalar insanken neden birdenbire kuş halini alırlar? Karganın rengi neden bir karadır? Tavşan, neden Alevilere göre hoş olmayan bir hayvandır? Halk inançlarına bağlı böylesi soruları çoğaltmak mümkündür.
Bu soruların cevapları, Türk milletinin kültürel tarihinde gizlidir. Çok önceki toplumsal, ekonomik şartlarda üretilen düşünce yapıları, bunlara bağlı uygulamalar, törenler, büyüler, kutsallıklarını yitirince, bu şekilde halk inançları ve efsaneler olarak karşımıza çıkmaktadırlar.
İşte bu kitapta efsanelerde karşımıza çıkan bu unsurların kökeni araştırılmış; efsanelerdeki mitolojik unsurlar belirtilip bunların neden mitolojik olduğu ve toplumsal hayattaki, inanç dünyasındaki işlevleri yorumlanmıştır.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758803781
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
215
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat