Olgu Öyküleri 2 “Sıçan Adam“ -Schreber- “Kurt Adam“ Kadın Eşcinselliği

%10
Olgu Öyküleri II,Sigmund Freud

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 22,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 22 puan kazanacaksınız)
   22

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Freud, “Olgu Öyküleri“nin bu cildinde dört ünlü olguyu sunmaktadır. “Kurt Adam“ 1907 yılında sağaltım için başvuran yirmiyedi yaşında bir genç adamdır ve saplantılı korkulardan ve dayanılmaz saldırgan itkilerden yakınmaktadır. Hastanın sağaltımı bir yıl sürmüş ve ruh sağlığını yeniden kazanmıştır.
Dresden'de yargıç olan Dr. Schreber paranoid sanrıları olan bir hastadır. Freud'a hasta olarak başvurmamış, çözümlemesi kendi özyaşam öyküsünü anlattığı “Anılar“ adlı yapıtı temel alınarak gerçekleştirilmiş. Bu olgu Freud'a paranoya ile bastırılmış edilgin eşcinsellik arasında sıkı bağlar olduğu şeklindeki kuramını yayımlama olanağı sağlamış ve Schreber'in düşlem ve sanrılarının ayrıntılı ve şaşırtıcı derecede açık anlatımı bu görüşlerini desteklemiştir.
“Kurt Adam“ öyküsü Freud'un en uzun, en karmaşık ve en ünlü olgu öyküsüdür. Çocukluğunda kurtlara karşı histerik bir korkusu ve dinsel saplantıları olan zengin ve genç bir Rus hasta Freud tarafından dörtbuçuk yıl süreyle sağaltılmıştır.
Son öykü onsekiz yaşındaki “güzel ve zeki“ bir eşcinsel kızın tamamlanmamış çözümlemesidir. Bu öyküde Freud kadın eşcinselliğini daha derin bir biçimde ele almıştır.
IDéEFIXE'in notu: Kitap Pelican Yayınları'nın İngilizce yayınlanan Freud Kitaplığı'ndan Türkçeleştirilmiştir.

Stok Kodu
9789753880893
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
379
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-07
Çeviren
Ayhan Eğrilmez,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat