Orta Sınıfın İsyanı

%18
Orta Sınıfın İsyanı,Boris Kagarlitski

Liste Fiyatı : 20,00 TL
İndirimli Fiyat : 16,40 TL
(Bu ürünü aldığınızda 16 puan kazanacaksınız)
   16

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Rus gazeteci-yazar Boris Kagarlitski, yakın geçmişte yer alan neoliberalizmin saldırısını ve bu saldırıya karşı gelişen “iktisadî küreselleşmeye karşı alternatif küreselleşme hareketi“ni, Rusya'nın deneyimleriyle Latin Amerika'nınkileri harmanlayarak yeniden gözden geçiriyor. Neoliberalizmin saldırıları karşılaştırmalı bir bakış açısıyla daha da görünür hale geliyor. Bu saldırılara karşı girişilen mücadele de öyle... Bu kitap, bize uzak coğrafyalarda olup bitenleri aktarmanın ötesinde, çok tanıdık olduğu kadar şaşırtıcı da olan deneyimleri sunuyor.
Boris Kagarlitski'nin çözümlemelerinin özgün bir içeriğe sahip olduğu yadsınamaz. Yeni bir orta sınıf teknoloji devrimiyle birlikte biçimlendi ve bu orta sınıf, Aristoteles'ten bu yana kuramcıların “istikrar unsuru“ olarak gördükleri orta sınıftan niteliksel olarak farklıdır. Bu yeni orta sınıf neoberalizmin saldırılarının süreç içinde erittiği kazanımları için muktedirlere karşı mücadeleye girişmeye kararlı. Neoliberalizmin sunduğu düzenin bir alternatifi olabileceğini düşünen ve bu alternatifleri gerçekleştirmek için işçi sınıfıyla birlikte olmaya adaydır. Bu orta sınıfın bir umudu cisimleştirip cisimleştiremeyeceğini; Fausto Bertinotti'nin betimlediği “işçinin yalnızlığı“nın sona erip ermediğini ise zaman gösterecek: “Daha fazla insan inisiyatif aldıkça hareketin daha az sayıda kahramana ihtiyacı olacak. bu, ahlaki seçimler yapmanın önemini yine de ortadan kaldırmıyor. Kadın-erkek, herkes kaderi hakkındaki kararları bağımsız olarak vermeli“.
Türkiye'de Düşünen Sazlık, Rusya'da Kapitalizm Neden Tutmadı? gibi eserleriyle tanınan Boris Kagarlitski'nin bu kitabı İngilizce'den önce Türkçe'de...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799944931075
Sayfa Sayısı
277
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-06
Çeviren
Berna Akkıyal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat