Osmanlılık / Bizans

%5
Notlar/osmanlılık/bizans,Kemal Tahir

Liste Fiyatı : 32,00 TL
İndirimli Fiyat : 30,40 TL
(Bu ürünü aldığınızda 30 puan kazanacaksınız)
   30

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Kemal Tahir'in “Tarih Notları“, her şeyden önce, Türkiye'de doğmuş ve tüm benliğini orada bulmuş bir kişinin, bitmek tükenmek bilmez bir çabayla, toplum ve tarih arasındaki karmaşık ilişkileri “yeniden“ arayışının öyküsüdür. Ne resmi tarih ve ne de kökleri sorgulanmadan benimsenmiş yargılar önemlidir, onun için... (...)
Tarih, tersine, bütün bu yüzeyselliklerin çok ötelerinde ve derinlerindedir. Oraya ancak yürekli bir tarihi yeniden okuma süreciyle ulaşılabilir.
Kemal Tahir, bir tarihçi olmamasına karşın, yine de elindeki tüm olanaklardan yararlanarak bu işte kendince gönüllü katkılarda bulunmaya çalışır. Yazarın benzer sorunlara yıllar boyunca belirli aralıklarla sık sık geri dönme gereğini duyması ise, kendi yargıları için bile “mutlak“ bir kesinlik öngörmediğini de kanıtlar. Çünkü, tarih “bitmiş“ bir “dosya“ değildir. Hangi nitelikte ve doğrultuda olurlarsa olsunlar, tüm önyargılar, tarih'i anlamanın ayakbağlarına dönerler.
Bizans'tan Osmanlılar'a uzanan bir büyük çizgi içinde Kemal Tahir'in sergilediği düşünceler, Türkiye'nin tarihsel dokusunu yeniden ve sağlıklı biçimde algılama uğraşını göze alacak geleceğin kuşakları için, çok daha ileri çerçevelerde tartışılıp değerlendirilmeyi gerektiren çeşitli ipuçlarını sergiliyorlar...
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789757696322
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
635
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1992-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat