Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Özden Günlükler

Özden Günlükler

Liste Fiyatı : 9,90TL
İndirimli Fiyat : 7,43TL
Kazancınız : 2,47TL
%25
Temin süresi 5 iş günüdür.
Özden Günlükler
Özden Günlükler
Artshop Yayıncılık
7.43

Baudelaire defterlere Edgar Poe'nun Marginalia'sından aldığı Füzeler ve Soyunmuş Yüreğim başlıkları altında günlüklerini yazıyor ve bunların sağ yanlarına Arapça sayılar koyuyordu. Bu günlüklerin Planlar, Tasarılar, Açımlamalar ve Notlar gibi alt başlıkları da vardı. Şair günlüklerini yazdığı defterlere sağlığına, borçları ve alacaklarına, yayıncılar ve yayın organlarıyla ilişkilerine değin bilgileri de kaydediyordu. Baudelaire yayımcıları bunları da Füzeler ve Soyunmuş Yüreğim'in sonlarına eklediler. Gallimard Yayınları'nın çıkardığı Baudelaire'in Bütün Yapıtları'nın yedinci baskısında, 1261. sayfada şu açıklayıcı bilgi var: Sağlık başlığı altında yer alan yazıları yayıncı Poulet-Malassis Soyunmuş Yüreğim'in sonuna koymuştu. Ancak, bu ayzıya şaşırdılar ama sonra Sartre'a hak verdiler. çünkü bu günlükler şairin duygularının, günlük olayların anlatımından çok öte, onun bütün bir yapıtının içeriğinin, felsefesinin, öz ve biçim yönünden oluşumunun, özdeksel ve tinsel dünyasının yansımasıdır. Bu günlüklerinde şair yazmayı düşündüğü yapıtların taslaklarını, konularını, planlarını, kişilikleri, kişiliklerin özelliklerini, hatta kullanması gereken deyimleri de belirler.

Günlükler değerlendirmesini bilen şair ve yazara yeni konular bulmasında, konuların işlenme yönteminde esin kaynaklığı edebilir, iyi bir okura ise Baudelaire'i ve yapıtlarını daha iyi tanıma ve değerlendirme olanağını sağlar.

 • Açıklama
  • Baudelaire defterlere Edgar Poe'nun Marginalia'sından aldığı Füzeler ve Soyunmuş Yüreğim başlıkları altında günlüklerini yazıyor ve bunların sağ yanlarına Arapça sayılar koyuyordu. Bu günlüklerin Planlar, Tasarılar, Açımlamalar ve Notlar gibi alt başlıkları da vardı. Şair günlüklerini yazdığı defterlere sağlığına, borçları ve alacaklarına, yayıncılar ve yayın organlarıyla ilişkilerine değin bilgileri de kaydediyordu. Baudelaire yayımcıları bunları da Füzeler ve Soyunmuş Yüreğim'in sonlarına eklediler. Gallimard Yayınları'nın çıkardığı Baudelaire'in Bütün Yapıtları'nın yedinci baskısında, 1261. sayfada şu açıklayıcı bilgi var: Sağlık başlığı altında yer alan yazıları yayıncı Poulet-Malassis Soyunmuş Yüreğim'in sonuna koymuştu. Ancak, bu ayzıya şaşırdılar ama sonra Sartre'a hak verdiler. çünkü bu günlükler şairin duygularının, günlük olayların anlatımından çok öte, onun bütün bir yapıtının içeriğinin, felsefesinin, öz ve biçim yönünden oluşumunun, özdeksel ve tinsel dünyasının yansımasıdır. Bu günlüklerinde şair yazmayı düşündüğü yapıtların taslaklarını, konularını, planlarını, kişilikleri, kişiliklerin özelliklerini, hatta kullanması gereken deyimleri de belirler.

   Günlükler değerlendirmesini bilen şair ve yazara yeni konular bulmasında, konuların işlenme yönteminde esin kaynaklığı edebilir, iyi bir okura ise Baudelaire'i ve yapıtlarını daha iyi tanıma ve değerlendirme olanağını sağlar.

   Stok Kodu
   :
   9789756038413
   Sayfa Sayısı
   :
   105
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Basım Tarihi
   :
   2006-10
   Çeviren
   :
   Erdoğan Alkan,
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat