Peynir Ve Kurtlar : Bir 16. Yüzyıl DeğirmencisininBir 16. Yüzyıl Değirmencisinin Evreni

%20
Peynir ve Kurtlar,Carlo Ginzburg

Liste Fiyatı : 24,00 TL
İndirimli Fiyat : 19,20 TL

Havale/EFT ile 18,97 TL
(Bu ürünü aldığınızda 19 puan kazanacaksınız)
   19

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
On Altıncı yüzyılın sonları. İtalya'nın bir dağ köyünde herkesin Menocchio dediği bir değirmenci yaşar. Latincesi kıt olan bu yoksul köylü koskoca Engizisyon'a meydan okur. Eline geçen, halk diline çevrilmiş, içlerinde Kuran'ın da bulunduğu bütün kitapları okuyan Menocchio, o karanlık çağda kendi evren kuramını yaratır. Ona kalırsa dünya, kaostan, bozulan peynirde oluşan kurtlar gibi türemiştir. Tanrı, gücünü herkese; “Yahudiler'e, Türkler'e, Hıristiyanlar'a ve hatta sapkınlara“ eşit olarak vermiş, kimseyi kayırmamıştır. İsa'ya gelince, o da sıradan yoksul bir köylüdür. Cehennem de araf da papaz ve keşişlerin halkı soymak için uydurdukları şeylerdir.
Engizisyon karşısında bir türlü geri çekilmeyi bilmeyen bu bilgiye susamış köylü, bütün din iktidarını karşısına alır. Yargıçlarına, “beni ölüme yollarken siz benden çok korkuyor olabilirsiniz,“ diyen ve inançlarını inkar etmediği için diri diri yakılan matematikçi filozof Giordano Bruno ile aynı dönemde Engizisyon tarafından kazığa oturtulur.
Ginzburg, halk kültürünün iktidar karşısındaki konumunu incelerken, günümüze kalan belgeler ve Engizisyon kayıtlarından yola çıkarak tarihi yeniden yazıyor. Peynir ve Kurtlar, bir dedektif romanı gibi okunan, kışkırtıcı bir kitap...

Stok Kodu
9789753420983
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2016-04
Çeviren
Ayşen Gür,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat