Stratejik İttifak Türkiye İsrail İlişkilerinin ÖyküsüTürkiye-İsrail İlişkilerinin Öyküsü

%18
Stratejik İttifak,Alptekin Dursunoğlu

Liste Fiyatı : 22,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,04 TL
(Bu ürünü aldığınızda 18 puan kazanacaksınız)
   18

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
İsrail açısından Türkiye ile olan stratejik ittifak, Orta Doğu Barış sürecinde bölgesel yalnızlığını giderecek ve konumunu güçlendirecek ciddi bir kazanç olarak görülüyordu. İsrail, Türkiye ile geliştirdiği savunma sanayii işbirliği sayesinde yüksek kazançlı bir Pazar bulmuş oluyordu.
Öte yandan Türkiye ile imzalanan Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşması ile İsrail, bölge ülkelerinden yana kendisi için tehdid olarak gördüğü balistik ülkelerinden yana kendisi için tehdid olarak gördüğü balistik füzelere karşı, stratejik bir derinlik kazanmış oluyordu.
Türkiye ve İsrail'le kurduğu stratejik ittifakla, soğuk savaş sonrasında kendisini yalnız hissetmesine yol açan stratejik boşluktan kurtularak, Amerikan destek ve himayesine yeniden kavuşmuş oluyordu.
Türkiye'nin, İsrail'le geliştirdiği stratejik işbirliğin sadece askeri alanda değil Amerika'daki güçlü Yahudi lobilerinin etkisiyle siyasal alanda da güçlendiği belirtiliyordu.
Fakat Türkiye, İsrail'le geliştirdiği stratejik ilişki yüzünden karmaşık ilişki ve çatışmaların hüküm sürdüğü Orta Doğu'da kendisini jeo-politik çevresine yabancılaştıran bir süreci de başlatmış oluyordu.
...
Türkiye-İsrail ilişkileri, ulusal çıkarlara uygun bir fırsatlar ve tehdidler analizi yapılmadan soğuk savaş dönemi kolaycılığıyla Amerika'yla paralel olmak adına alelacele ortaya konmuş bir tercih olarak gözükmektedir.
Kategori No
Kategori
Yazar No
Resim Sayısı
Link
https://www.kitapvekitap.com/kitap/anka-yayinlari/alptekin-dursunoglu/stratejik-ittifak-turkiye-israil-iliskilerinin-oykusu.html
Stok Kodu
9789756628270
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
600
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat