Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Tarihin Cenderesinde Yunanistan ve Türkiye'de Milliyetçilik,Umut Özkır Tarihin Cenderesinde Yunanistan ve Türkiye'de Milliyetçilik,Umut Özkır

Tarihin Cenderesinde Yunanistan Ve Türkiyede Milliyetçilik

Liste Fiyatı : 26,00TL
Temin süresi 4 iş günüdür.
Tarihin Cenderesinde Yunanistan Ve Türkiyede Milliyetçilik
Tarihin Cenderesinde Yunanistan Ve Türkiyede Milliyetçilik
Sahaf - İstanbul Bilgi Üniv. Yayınları
26.00
Umut Özkırımlı ile Spyros Sofosun bu çalışması, Yunanistan ve Türkiyedeki milliyetçilikler üzerine her iki ülkenin resmi tarihyazımını sorgulayan, karşılaştırmalı okuma yapmamıza imkân veren ortak bir kavramsal-kuramsal çerçeve sunuyor. Kitap öncelikle her iki ülkenin tarihine ilişkin literatürü eleştirel bir gözle incelerken, milliyetçi projelerin doğuşu ile gelişimini karşılaştırmalı bir analizle ele alıyor. Ardından Yunan ve Türk milliyetçiliğine özgü mit ve kavramları yorumlarken, bu milliyetçiliklerin aralarındaki benzerlikleri ve simbiyotik ilişkileri dikkate alarak, her iki ülkenin milliyetçi tahayyüllerinin kendilerine özgü özelliklerini vurgulayarak, ulus inşa etme süreçleri üzerine değerlendirmelerde bulunuyor. Yazarlar bunu yaparken, Yunanya da Türk milletinin, tarihi süreç içinde değişimlere direnerek özünü korumuş resmi anlatılara, ezeli ve ebedi kimliklere, yüceltici, abartılı söylemlerine eleştirel bir gözle bakarak, objektif ölçütler getiriyor. Tarihin Cenderesinde bu yanıyla, aralarındaki benzerlikleri ve ilişkileri göz ardı etmeden bu iki milliyetçiliğin ayırt edici ve kendilerine özgü yönlerine vurgu yapıp, birbirlerini ötekileştiren tarihi ve siyasi süreçler hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.
 • Açıklama
  • Umut Özkırımlı ile Spyros Sofosun bu çalışması, Yunanistan ve Türkiyedeki milliyetçilikler üzerine her iki ülkenin resmi tarihyazımını sorgulayan, karşılaştırmalı okuma yapmamıza imkân veren ortak bir kavramsal-kuramsal çerçeve sunuyor. Kitap öncelikle her iki ülkenin tarihine ilişkin literatürü eleştirel bir gözle incelerken, milliyetçi projelerin doğuşu ile gelişimini karşılaştırmalı bir analizle ele alıyor. Ardından Yunan ve Türk milliyetçiliğine özgü mit ve kavramları yorumlarken, bu milliyetçiliklerin aralarındaki benzerlikleri ve simbiyotik ilişkileri dikkate alarak, her iki ülkenin milliyetçi tahayyüllerinin kendilerine özgü özelliklerini vurgulayarak, ulus inşa etme süreçleri üzerine değerlendirmelerde bulunuyor. Yazarlar bunu yaparken, Yunanya da Türk milletinin, tarihi süreç içinde değişimlere direnerek özünü korumuş resmi anlatılara, ezeli ve ebedi kimliklere, yüceltici, abartılı söylemlerine eleştirel bir gözle bakarak, objektif ölçütler getiriyor. Tarihin Cenderesinde bu yanıyla, aralarındaki benzerlikleri ve ilişkileri göz ardı etmeden bu iki milliyetçiliğin ayırt edici ve kendilerine özgü yönlerine vurgu yapıp, birbirlerini ötekileştiren tarihi ve siyasi süreçler hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır.
   Stok Kodu
   :
   9786053993148
   Boyut
   :
   16x1,5
   Sayfa Sayısı
   :
   199
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2013-01
   Çeviren
   :
   Sezin Tekin-Özlem Bülbül
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   Kitap Kağıdı
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat