Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Tevfik Fikret´in İzinde İki Şair,Oğuz Karakartal

Tevfik Fikret'in İzinde İki Şair Avram Naon ve İsak FereraAvram Naon ve Isak Ferera

Liste Fiyatı : 18,00TL
İndirimli Fiyat : 14,40TL
Kazancınız : 3,60TL
%20
Temin süresi 5 iş günüdür.
Tevfik Fikret'in İzinde İki Şair Avram Naon ve İsak Ferera
Tevfik Fikret'in İzinde İki Şair Avram Naon ve İsak Ferera Avram Naon ve Isak Ferera
Eren Yayıncılık
14.40
Her büyük sanatkar gibi Tevfik Fikret de taklit edilmiş ve başka şairleri etkilemiştir. Musevi asıllı Osmanlı vatandaşları olan Avram Naon ve İsak Ferera, Fikret'in Rübab-i Şikeste'sinden esinlenerek yazdıkları Kalbi-i Şikeste, Ebr-i Bahar ve Aşina Sesler adlı Türkçe şiir kitaplarıyla Servet-i Fünun'un etki ve çekim alanına giren iki kişidir. Bu araştırmayla ortaya çıkan en önemli husus “ırk, din ve kültürü“ farklı şairler arasında şiir ve edebiyat yoluyla bir duygu yakınlığının yakalanıp kurulabildiğinin tesbitidir. Musevi asıllı iki şair olan Naon ve Ferera'nın Türk şairi Tevfik Fikret'le, geniş anlamda Servet-i Fünuncılarla aynı duyguları, hayat görüşünü paylaşmaları, sosyal ve siyasal şartlardan kaynaklanmakla birlikte, bu etkileşimde en büyük hisse, onların içinde yetiştikleri Osmanlı-Türk kültür ikliminden etkilenmeleri, onu ortak kullanımlarıdır. Osmanlı-Türk toplumunda, farklı kökenden gelse de bütün vatandaşların sosyal ve kültürel yaşantıya katılabilmeleri için gerekli ortam mevcuttur. Avram Naon ve İsak Ferera, Türkiye Musevi şair ve yazarları arasında Türkçe eser vermede başı çeken ve bir edebi ekolle bağlanabilecek olan ilk isimlerdir. Bu bağlamda onların eserlerini Türk dilinde yazılmış ulusal edebiyat ürünleri olarak almak doğrudur. Her iki şairin açtığı yolda, Türkçe eser kaleme alma faaliyetinde kendilerinde sonra Matild Akçe, Jozef Habib Gerez, Avram Ventura, Roni Margulies, Mario Levi ve Liz Behmoraras gibi birçok şair ve yazar yetişmiştir ve tekrar etmek gerekirse onların ilk örnekleri Avram Naon ve İsak Ferera'dır.
(Arka Kapaktan)
 • Açıklama
  • Her büyük sanatkar gibi Tevfik Fikret de taklit edilmiş ve başka şairleri etkilemiştir. Musevi asıllı Osmanlı vatandaşları olan Avram Naon ve İsak Ferera, Fikret'in Rübab-i Şikeste'sinden esinlenerek yazdıkları Kalbi-i Şikeste, Ebr-i Bahar ve Aşina Sesler adlı Türkçe şiir kitaplarıyla Servet-i Fünun'un etki ve çekim alanına giren iki kişidir. Bu araştırmayla ortaya çıkan en önemli husus “ırk, din ve kültürü“ farklı şairler arasında şiir ve edebiyat yoluyla bir duygu yakınlığının yakalanıp kurulabildiğinin tesbitidir. Musevi asıllı iki şair olan Naon ve Ferera'nın Türk şairi Tevfik Fikret'le, geniş anlamda Servet-i Fünuncılarla aynı duyguları, hayat görüşünü paylaşmaları, sosyal ve siyasal şartlardan kaynaklanmakla birlikte, bu etkileşimde en büyük hisse, onların içinde yetiştikleri Osmanlı-Türk kültür ikliminden etkilenmeleri, onu ortak kullanımlarıdır. Osmanlı-Türk toplumunda, farklı kökenden gelse de bütün vatandaşların sosyal ve kültürel yaşantıya katılabilmeleri için gerekli ortam mevcuttur. Avram Naon ve İsak Ferera, Türkiye Musevi şair ve yazarları arasında Türkçe eser vermede başı çeken ve bir edebi ekolle bağlanabilecek olan ilk isimlerdir. Bu bağlamda onların eserlerini Türk dilinde yazılmış ulusal edebiyat ürünleri olarak almak doğrudur. Her iki şairin açtığı yolda, Türkçe eser kaleme alma faaliyetinde kendilerinde sonra Matild Akçe, Jozef Habib Gerez, Avram Ventura, Roni Margulies, Mario Levi ve Liz Behmoraras gibi birçok şair ve yazar yetişmiştir ve tekrar etmek gerekirse onların ilk örnekleri Avram Naon ve İsak Ferera'dır.
   (Arka Kapaktan)
   Link
   :
   https://www.kitapvekitap.com/kitap/eren-yayincilik/oguz-karakartal/tevfik-fikret-in-izinde-iki-sair-avram-naon-ve-isak-ferera.html
   Stok Kodu
   :
   9789756372265
   Boyut
   :
   160-240
   Sayfa Sayısı
   :
   139
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2006-01
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat