Toplumsal Gerçekliğin İnşası

%30
Toplumsal Gerçekliğin İnşâsı,John R. Searle

Liste Fiyatı : 27,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,90 TL
(Bu ürünü aldığınızda 18 puan kazanacaksınız)
   18

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz. Bu dünyanın en temel özellikleri, bildiğimiz kadarıyla; fizik, kimya ve diğer doğa bilimleri tarafından betimlenen özelliklerdir. Fakat, fiziksel veya kimyasal yollarla herhangi bir şekilde açıkça görülemeyen fenomenlerin varlığı kafa karışıklığına neden olmaktadır. Söz gelişi, bilinç durumları ya da anlamlı söz edimleri fiziksel dünyanın parçaları olarak nasıl var olabilirler?
Yaşayan en büyük zihin ve dil filozoflarından biri olan John R. Searle, bu kitabını önceki yapıtlarının temel felsefi problemleriyle bağlantılandırırken, yaşadığımız bu ortak dünyanın çeşitli parçaları arasındaki ilişkilerin niteliğini sorgulamanın, nihai felsefi amacı olduğunu söylemektedir. Söz edimleri ve zihin teorisini inşa ederken, nasıl ki temel hareket noktasını fiziksel olan ve zihinsel olan arasındaki ilişkiyi sorgulamak oluşturuyor ise, yazar bu eserinde de toplumsal gerçekliğe dair teorisini aynı temel çıkış noktasından yola çıkarak oluşturmaktadır. Kendi ifadesiyle bu kitap toplumsal gerçekliğin soruşturulmasını amaçlamaktadır:
“Paranın, mülkiyetin, evliliğin, yönetimlerin, seçimlerin, futbol oyunlarının, kokteyl partilerinin ve mahkemelerin bütünüyle fiziksel parçacıklardan oluşan bir dünyada nasıl olur da nesnel bir gerçekliği olabilir? Kaldı ki bu parçacıklardan örneğin bizler gibi bazıları, sistemler içinde bilinçli canlılar olarak, düzenlenmişlerdir.“
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Kategori No
Kategori
Yazar No
Resim Sayısı
Link
https://www.kitapvekitap.com/kitap/litera-yayinlari/john-r-searle/toplumsal-gercekligin-insasi.html
Stok Kodu
9789756329160
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Muhittin Macit,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat