Toroslar’da Bir Antik KentEıne Antıke Stadt Im Taurusgebırge Lyrbe ? - Seleukeıa ?

%25
Toroslar’da Bir Antik Kent,Jale İnan

Liste Fiyatı : 48,00 TL
İndirimli Fiyat : 36,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 36 puan kazanacaksınız)
   36

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Antalya-Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Lyrbe-Seleukeia antik kentinde 70'ler başında gittikçe yoğunlaşan kaçak kazılar nedeniyle Prof Dr. Jale İnan başkanlığında 1972-1979 yılları arasında başarılı kurtarma kazıları yapılmıştır. Antik kent, bir dağ yerleşmesi olmakla beraber mevcut kalıntılar, ören yerinin bilhassa Roma döneminde oldukça gelişmiş bir kent olduğunu göstermektedir. söz konusu kurtarma kazıları ve kapsamlı tesbit çalşmalrı sadece 1975 yılında Türkiyemiz dergisinde 1980 yılında II. Kazı Sonuçları Toplantısı'nda ön rapor niteliğinde kısaca yayınlanmıştır.
Prof. Dr. Jale İnan, büyük zorluk ve özverilerle gerçekleştirilen bu çalışmaların sağlığında bilim dünyasına kazandırılması yolundaki isteğini 1996 yılında Arkeoloji ve Sanat Yayınları'na iletmiştir. Bu amaçla da elindeki tüm belge ve bilgileri Nezih Başgelen'e tevdi etmiştir. Değerli hocamızın bu dileğini öncelikli olarak ele alan Arkeoloji ve Sanat Yayınları, kazı ekibinden Dr.Neşe Atik ve Nezih Başgelen'den oluşan bir yayın hazırlık birimi oluşturarak elindeki tüm olanakları bu projenin gerçekleşmesi için seferber etmiştir.
Lyrbe - Seleukeia'nın ana metni, arkeolojiye 1946 yılından bu yana 50 yılı aşkın hizmet vermiş hocamız Prof.Dr.Jale İnan'ın izniyle, elindeki kazı raporları, bildiri ve konferans notlarndan yararlanılarak Neşe Atik tarafından hazırlanmıştır. Bu aşamada 70'li yıllardaki kurtarma kazılarına katılmış kişilere ulaşılıp ellerindeki bilgi ve belgelerden yararlanılmıştır.
(Önsöz)
Stok Kodu
9789757538936
Boyut
195-275
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe, İngilizce
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat