Türk Dış Politikasında Liderler Süreklilik ve Değişim Söylem ve Eylem

%20
Türk Dış Politikasında Liderler,Ali Faik Demir

Liste Fiyatı : 35,00 TL
İndirimli Fiyat : 28,00 TL

Havale/EFT ile 27,66 TL
(Bu ürünü aldığınızda 28 puan kazanacaksınız)
   28

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Bu kitapta, 1950'den günümüze kadar Türk siyasetine partileri, ideolojileri ve görevleriyle damgalarını vuran Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş ve Turgut Özal'ın dış politikaları belli bir sistematik içinde incelenecektir. Söz konusu liderlerin dış politika söylemler, iktidar dönemindeki uygulamaları, muhalefetteyken yaptıkları eleştiriler dikkate alınarak Türk dış politikasındaki süreklilik ve değişim tartışılacaktır.
Liderlerin incelenmesi sırasında öncelikle birer öznel değişken olarak hayatları, ideolojileri araştırılacak, daha sonra liderlerin genel olarak dış politika vizyonları değerlendirilecektir. Bu çerçevede dış politikanın oluşturulmasında hangi aktörlere ne oranda yakın oldukları, nelerden etkilendikleri ya da neler etkiledikleri irdelenecek; partileri ve bürokrasi içinde ne oranda ön plana çıkabildikleri daha doğrusu karar almada bireysel rollerinin ne olduğu analiz edilecektir. Söylemleri ve genel vizyonlarının aktarıldığı bölümün ardından liderlerin Türkiye'nin dış politikası açısından önemli olan devletlere, bölgelere, örgütlere ve sotunlara yönelik somut uygulamaları ele alınacaktır.
Sonuç olarak çalışmamızın temel hedefi, Türkiye'de dış politika ve lider ilişkisinin nasıl gerçekleştiğinin ortaya konulması, bir devlet politikası şeklinde görülen dış politikada lider farkının değerlendirilmesi ve bunlara bağlı olarak süreklilik ve değişimin irdelenmesidir. Elli yıllık Türk dış politikasının altı liderin bakış açısından yazılmasının, okuyucuyu ciddi olarak düşündüreceğine, meraklandıracağına, bilgilendireceğine ve birçok konuyu sorgulatacağına inanıyoruz.
Ali Faik Demir
(Arka Kapak)
İçindekiler:
Önsöz / Ali Faik Demir
Dış Politikada Lider ve Türkiye / Ali Faik Demir
Adnan Menderes / Meltem Yetener
Süleyman Demirel / Nil Tuncer
Bülent Ecevit / Gökçen Kesgin
Necmettin Erbakan / Bahar Bakır
Alparslan Türkeş / Gül Arıkan Akdağ
Turgut Özal / Nevra Yaraç Laçinok
Dizin
Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar Türkiye'nin siyasal yaşamında lider figürünün önemi ve etkisi kabul edilen bir gerçektir. Liderlerin iç politikadaki başarıları kadar dış politikadaki etkileri de genel performans değerlendirmeleri açısından önemli yer tutmaktadır. Dış ilişkiler ve dış politika, en az iç politika kadar Türk kamuoyunda konuşulmakta ve tartılmaktadır. Türkiye'de dış politika denildiğinde, genel olarak Türkiye'nin bir ülkeyle, bir bölgeyle, bir örgütle ilişkileri ya da bir sorun çerçevesinde politikaları ele alınmaktadır. Bu çerçevede jeopolitik olarak son derece stratejik bir bölgede bulunan Türkiye'nin dış politikası, çevresindeki sorunlar, çatışmalar ve savaşlar, liderlerin gündemlerine, parti programlarına ve söylemlerine ne oranda yansımaktadır sorusunun cevabı önem kazanmaktadır. Bu soruya cevap vermek için bir literatür taraması yapıldığında, ülkemizde partiler ve belki de partilerle özdeş olan liderler ve onların dış politikaya etkilerinin çok arka planda kaldığı görülecektir. Lider bağlantısı dışında da Türkiye'de son derece önemli olan dış politika üzerine yapılan çalışmalar ne yazık ki belki de birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine son derece sınırlıdır.
(Önsözden)

Stok Kodu
9789758803774
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
653
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat