Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%15
Türkiye'de Liberalizmin Kökenleri,Cenk Reyhan

Türkiye'de Liberalizmin KökenleriPrens Sabahaddin (1877-1948)

Liste Fiyatı : 29,00TL
İndirimli Fiyat : 24,65TL
Kazancınız : 4,35TL
%15
Temin süresi 5 iş günüdür.
Türkiye'de Liberalizmin Kökenleri
Türkiye'de Liberalizmin Kökenleri Prens Sabahaddin (1877-1948)
İmge Kitabevi
24.65
Yeni Osmanlılardan Jön Türklere değin uzanan tarihsel toplumsal süreç, sonu devrime çıksın ya da çıkmasın, bir devrimci hareket idi. Bu süreçte, Türk siyasi düşüncesi iki temel damara ayrıldı. İttihat ve Terakki Cemiyetinde örgütlenen pozitivizm ile Teşebbüs-i Şahsi ve Adem-i Merkeziyet Cemiyetinde (daha sonra bu gelenekten Ahrar ile Hürriyet ve İtilaf Fırkalarıında) örgütlenen liberalizm. Bu partilerin birbirleri ile olan gerilimleri daha ziyade ülke yönetim şeklinin merkeziyetçi mi yoksa adem merkeziyetçi mi olması gerektiği noktasında yoğunlaştı. İTC'nin merkeziyetçi anlayışına karşılık Prens Sabahaddin adem merkeziyetçilik kavramını öne sürdü. Bu kavram, İttihatçılar tarafından ülke bütünlüğü açısından ciddi tehditler taşıdığı düşünüldü. Tartışmaların bir başka sebebini, Prens Sabahaddinin örgütsel tabanında Ermeni İhtilalci Cemiyetler, Katolik Kilisesi ve Rum Patrikhanesi ya da özellikle İngiltere gibi emperyal Batılı devletlerin de yer alması oluşturdu.
İncelemede, bu bağlamda, Meşrutiyetin 2. kez ilanıyla sonuçlanacak olan süreçte, Prens Sabahaddin örneğinde, liberal devrimci düşünce ve hareket tahlil edilmeye çalışılmıştır.
(Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Yeni Osmanlılardan Jön Türklere değin uzanan tarihsel toplumsal süreç, sonu devrime çıksın ya da çıkmasın, bir devrimci hareket idi. Bu süreçte, Türk siyasi düşüncesi iki temel damara ayrıldı. İttihat ve Terakki Cemiyetinde örgütlenen pozitivizm ile Teşebbüs-i Şahsi ve Adem-i Merkeziyet Cemiyetinde (daha sonra bu gelenekten Ahrar ile Hürriyet ve İtilaf Fırkalarıında) örgütlenen liberalizm. Bu partilerin birbirleri ile olan gerilimleri daha ziyade ülke yönetim şeklinin merkeziyetçi mi yoksa adem merkeziyetçi mi olması gerektiği noktasında yoğunlaştı. İTC'nin merkeziyetçi anlayışına karşılık Prens Sabahaddin adem merkeziyetçilik kavramını öne sürdü. Bu kavram, İttihatçılar tarafından ülke bütünlüğü açısından ciddi tehditler taşıdığı düşünüldü. Tartışmaların bir başka sebebini, Prens Sabahaddinin örgütsel tabanında Ermeni İhtilalci Cemiyetler, Katolik Kilisesi ve Rum Patrikhanesi ya da özellikle İngiltere gibi emperyal Batılı devletlerin de yer alması oluşturdu.
   İncelemede, bu bağlamda, Meşrutiyetin 2. kez ilanıyla sonuçlanacak olan süreçte, Prens Sabahaddin örneğinde, liberal devrimci düşünce ve hareket tahlil edilmeye çalışılmıştır.
   (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789755335933
   Boyut
   :
   135-195
   Sayfa Sayısı
   :
   415
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2008-10
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat