Uluslararası Ticarete GirişTeori, Politika ve Uygulama

%14
Uluslararası Ticarete Giriş,Oğuz Kaymakçı

Liste Fiyatı : 43,00 TL
İndirimli Fiyat : 36,98 TL

Havale/EFT ile 36,53 TL
(Bu ürünü aldığınızda 36 puan kazanacaksınız)
   36

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Uluslararası ekonomik ve ticari ilişkiler bir ülkenin iç ekonomik ilişkilerine kıyasla çok daha karmaşık bir yapı göstermektedir. Bunun nedenini açıklmakata sadece ulusal kurumlar ve kuralların etkisinin yanında uluslararası hatta uluslar üstü kurum ve kuralların da devreye girmekte oluşu önemli bir yer tutar.
Buna kültür, talep ve tercih farklılıkları da eklediğimizde yukarıda kullandığımız “karmaşık“ ifadesinin hiçte fazladan bir ifade olmadığı görülecektir.
Otarşi kavramı literatürde ve kitaplarda yerini almasına rağmen bunun mutlak olarak uygulandığı bir dönem ya da devir hemen hiç olmamıştır. Bu nedenle Smith'den Ricardo'ya, Heckscher ve Ohlin'den Rybczynski'ye, Balassa'dan Krugman'a ve daha burada sayamayacağınız denli çok bilim kişilerinin katkılarıyla uluslararası ticaretin varlığı gerekliliği değişik yöntem ve yaklaşımlarla ortaya konulmuştur.
Uluslararası ticaret, tıpkı yaşam gibi üç boyutlu bir yapıya sahiptir. Birinci boyutu teorik zemin oluşturur. İkinci boyutunu teoriden etkilenen ve/veya teoriyi etkileyen uluslararası ticaret politikaları, üçüncü boyutu ise bunların uygulamaları oluşturmaktadır. Çalışmada bu bütünlük esası temel referans olarak ele alınmıştır.
“Baş Harfler Ekonomisi“nin etkisi altında gelişme rekabeti sürdüren ve uluslararası ticareti refah artış standardı olarak gören ulus - devletlerin günümüzdeki uluslararası rekabetlerinin ardında refahtan öte “varlık“ mücadelesi yatmaktadır. Zira sınırsız ekonomi anlayışı günümüzde “sınır“ tanımamaktadır. Her ne kadar bu durum tam olarak Merkantilistlerin “Zero sum game“i ile açıklanamasa da uluslararası ticaret kanalıyla ulusların serveti birinden diğerine kayma (shift) gösterebilmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944771337
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
568
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat