Temin ve Tedarik

 

Pek Muhterem Dostlar Herkese Can-ı Gönülden Merhabalar!


Şirketimizde internet üzerinden kitap “temin-tedarik” satış, dağıtım ve sevkiyâtının nasıl gerçekleştiği hususunda sizleri bilgilendirmek isterim. Öncelikle bu iki kavramın manalarını belirtmekte büyük yararlar var. Çünkü bir kısım gençler bu iki kavramın manalarını bilmiyor.

Tedarik: 1. Araştırıp bulma, sağlama, elde etme. 2. Hazırlık.

Temin: 1. Sağlama, elde etme. 2. Gerçekleştirme. 3. Korkusunu giderme, inanç verme.  (TDK Güncel Türkçe Sözlük www.tdk.gov.tr)

 

Bir sipariş tamamlanıp ödeme gercekleştiğinde bizim işyerinde tatlı bir telaş başlar. Kullandığımız yazılım sayesinde satış ihtimali yüksek olan kitapları stoklarımızda bulundururuz. Eğer bu ürünlerden sipariş verdiyseniz ödeme gerçekleştiğinde hemen o siparişi nakliye firmasına veririz. Top bizden çıkar.

 

Eğer siparişteki kitaplardan biri veya ikisi elimizde yoksa; bunları “Temin-Tedarik” etmeye çalışıyoruz. Bu kitapları Yayınevi, Toptancılar ve Dağıtım Firmaları ile irtibata geçip en kısa zamanda “Temin-Tedarik” edip yine en kısa sürede nakliye firmasına veriyoruz. Bu da tamam.

 

Ancak eğer sizden gelen siparişten bir veya birden fazla kitap “Bizim Stoklarımızda, Yayınevinde, Toptancılarda ve Dağıtım Firmalarında da yoksa, sizi bilgilendiriyoruz.

 

İşte bu aşamada kıyamet kopuyor; Kimisi neden elinizde olmayan ürünü satıyorsunuz? Siz Üç kağıtçı mısınız? Elinizde yoktu, neden satıyorsunuz? Neden paramızı aldınız? Diye bizi üzücek, incitip, kırıcak ifadeler kullanabiliyorlar. İçlerinde ne kadar ifrazat varsa boşaltıyorlar. Gençlerin yeni tabiriyle atar yapıyorlar, atarlanıyorlar. Bizim elemanlar bana; Abi telefonda yürek-ciğer yemiş birleri var! diyorlar :) :) :) Tabi ki bizler bu noktada profesyonelce davranarak “öfkemize hakim” olup durumu anlatmaya çalışıyoruz. Ancak dinleyen oluyor, dinlemeyen oluyor… Anlayan oluyor, anlamayan oluyor…

 

Şimdi şöyle bir husus var. Her mesleğin bir tabiatı var. Yeniler buna stili var diyorlar. Ben de gençler anlasın diye, her mesleğin bir ritmi var diyorum. Türkiye’de 450bin çeşit kitap var. Biz şirket olarak şimdilik bu miktarın 255binini tedarik metoduyla satmayı hedefliyoruz. Eğer her kitaptan 1 adet stoklasak ve her kitabın tanesi 5TL olsa 1.275.000TL Yani 440bin USD stok bedeli tutuyor. Hadi paramız var diyelim. Peki bütün bu kitapların depolama maliyeti? Hadi onu da karşıladık diyelim. En tehlikelisi bu kitapları koyduğunuz yerlerin karışması ve ne kadar büyük bir depo gerektiğini bir düşünelim?

 

Bir kitaptan yayınevinde 1500 adet var diyelim. Bir müşteriden 800 adet bir diğerinden 900 adet sipariş geliyor ve o kitap çok ani bir şekilde tükeniyor baskısı kalmıyor. Bazı kitapların stoklarının tükendiğini o kitabın yayınevi dahi fark edemiyor. Şöyle bir husus daha var ki; hangi kitabın sipariş olarak geleceğin tahmin etmek de çok zor. İhtimal hesabı yapabilmek için Türkiye nüfusuyla kitap adedini çarpmamız gerekiyor.

 

Bir de “5 gün dediniz ama göndermediniz!!” afra tafraları var. Buradaki müşkil şu; bir kısım gençler “Temin ve Tedarik” kelimelerinin manalarını bilmiyorlar. Yani “Temin” “Bizim arama, bulma, paketleme ve kargoya vermek için 5 iş günü zaman hakkımız var demek oluyor” 5 İş Günü Temin Süresi; 5 iş günü içinde size ulaşacak anlamına gelmiyor. Bazen temin-tedarik ettiğimiz kitabın bize ulaşması 7-8 iş günü sürüyor.

 

En dikkat çekici ve üzücü sorunlardan bazıları; müşterinin bilerek veya bilmeyerek yanlış telefon ve e-mail belirtmesi. E-mail kutusunun dolması sebebiyle bizim e-maillerimizin geri dönmesi, yani müşteriye ulaşamamamız. Bizden giden e-maillerin Junk ve Spam kutularına gitmesi. Müşterilerimizin cep telefonlarını açmamaları, cevapsız çağrılara geri dönüş yapmamaları. Bunlar da hep atarla karşılaştığmız durumlar.

 

Bütün bu ahvalde biz ne incitmek ne de incinmek istemiyoruz. Temin-tedarik edemediğimiz ürünlerin bedellerini de en kısa zamanda geri iade ediyoruz. Kredi kartı iadenizi biz bankalara yapıyoruz. Ancak bazı bankaların sistemleri iadeyi 3-7 gün arasında gerçekleştirebiliyor. EFT ve Havale geri iadelerinde sorun olmuyor. Hemen gerçekleştiriyoruz.

 

Hulasa-i kelam; şirket olarak biz kardaşlarınız, pek muhterem siz ağabey, kardaş, ahbâb-u yaran, hanımefendi ve büyüklerimizin; siparişi ettiği emtia ve kitabları yine sizlere vekaleten, en seri şekilde temin ve tedarik edip, en süratli şekilde ellerinize ulaştırmaya çalışıyoruz. Hemi de en hesaplı şekilde…

 

Bunun neticesinde ahlak, hukuk ve helal dairelerinin içinde kalarak rızkımızı, maişetimizi temin etmek, masraflarımızı çıkartmak gayesindeyiz. Bir arzumuz daha var ki; siz necip müşterilerimizin hayır dualarını da kazanmak istiyoruz ve bekliyoruz. Biz sizlere “Malımızdan Hayır Görünüz!” diyelim. Sizler de bizlere; “Paradan Hayır Görünüz!” “Allah Razı Olsun!” Dadaşlar gibi “Yağa Bala Veriniz!” diyerek hayır dileklerinizi, niyetlerinizi, dualarınızı yollayın. Biz de tekrardan sizlere “Allah Bin Bin Bereket Versin!” “Biz Eksilttik Allah Artırsın!” “Yine Bekleriz!” “Müşteri Velinimetimizdir!” “Lütfen Memnuniyetinizi Dostlarınıza, Şikayetinizi Bize Bildiriniz!” şeklinde mukabele edelim.

 

Selam ve Muhabbetle

Her Kitap Bir İnsan, Her İnsan Bir Kitaptır. İnsanları, Kitapları ve Kitap Okumayı Çok Seviyoruz...

Kitap ve Kitap

 

Kapat